Ekmekler

Trabzon ekmeği̇ yaylaya çıkan ailelerin 2-3 gün süren yayla yolculuğu sırasında bayatlamayan ekmeğe duyulan i̇hti̇yaçtan ortaya çıkmıştır.Sert kabuğu ve yumuşacık i̇çi̇yle doyurucu bi̇r ekmek.

Trabzon Ekmeği

Tam buğday ekmeği, adını tam taneli tahıllardan alır. İşlenmemiş tahıllardan yapıldığı için lif yönünden çok zengindir. Bu yüzden sindirim sorunu yaşayanlar için birebirdir.

Tam Buğday

Mısır ekmeği, özel mısır unu kullanılarak hazırlanan bir ekmek türüdür. Yapısında  protein içeriği ve magnezyum bulundurur.

Mısır Ekmeği

: Köy ekmeğin en önemli özelliği farklı tahıl özlerini içermesi ve kullanılan unun, buğdayın tamamından öğütülmesidir. 

Köy Ekmeği

Kabuklu kendi̇ne has lezzetli̇ bir ekmek çeşi̇di̇di̇r. 

Tava Ekmeği

Patatesli Ekmek içindeki patates sayesinde ekmeğin besin değerini arttırarak çinko ve demir gibi yararlı besin maddeleri kazandırır ekmeğe. Beyaz Ekmek ve Tam Buğday Ekmek ile kıyasladığımızda çok daha fazla potasyum sağlar.

Patatesli Ekmek

Hafi̇f aromati̇k bir tada sahi̇p olan çavdar ekmeği̇ tari̇hte en çok kullanılan tahıllardan olan çavdardan hazırlanan bol li̇fli̇ ekmek. Besleyi̇ci̇ bi̇r ekmek olması nedeni̇yle soğuk kuzey ülkeleri̇nde bolca tüketi̇li̇r. Gli̇semi̇k i̇ndeksi̇ düşük olduğundan çavdar ekmeği acıkmayı geciktirir, dolayısıyla şeker hastaları için en çok önerilen ekmek çeşididir.

Çavdar Ekmeği

İştahı kesmesi, tok tutması ve kabızlığı önlemesiyle tam bir diyet dostudur. Vitamin ve protein zengini kepek ekmeği, kalp-damar ve bağırsak dostu olmasıyla da pek sevilir.

 

Kepekli Ekmek

Dışı çıtır çıtır i̇çi̇ yumuşacık geleneksel beyaz ekmek.

Beyaz Ekmek

Dışı bol ay çeki̇rdeği̇ kaplı lezi̇z ekmek çeşi̇di̇.

Ay Çekirdekli Ekmek
Tahıllı Ekmek

Sahip olduğu şekilden dolayı bu ismi alır. En lezzetli ekmeklerden biridir. Süngerimsi dokusuyla ak deniz sofralarının vazgeçilmezidir. Saf zeytinyağı ile yoğrulur.

Ciabatta Ekmeği
Ekşi Mayalı Ekmek
Yeni Yıl Ekmeği